Jak pečovat o kašmír a vlnu

To kašmírový měkký objetí, ta hřejivost vlny!

Tak přesně tyhle pocity má snad každej, kdo okusil kvalitu těchhle materiálů. Dneska se ale nebudu rozepisovat o jejich kvalitách, ale o péči, kterou byste jim měli jednou za čas dopřát. Proč? Protože věřte, že když jim věnujete chvilku svýho volnýho času, tak vám za tenhle wellness proces, o kterym vám teď napíšu, budou sloužit pěknou řádku let a jejich kvalita se nezmění ani o píď.

Přípravek na praní


Jasně, všude se můžete dočíst o tom, že dětskej šampon postačí, ale… tenhle Care Lotion od Hemisphere je speciálně navrženej právě pro péči o kašmír a vlnu. Já osobně ho používám i na hedvábí. Jeho vůně je jemná a nevtíravá. Taková, která bude vyhovovat každýmu náročnějšímu nosu. A že já ho mám vážně náročnej! To tedy jo!

Stačí ho troška, podle citu, to poznáte. Jeho cena je 350.- a seženete ho v butiku WeAr Cashmere.

V ruce nebo v pračce?


Já jsem ještě donedávna prala všechny kašmírový a vlněný kousky v ruce, ale jelikož se mi jejich sbírka neustále rozrůstá, mám jich už teď opravdu pěknou řádku. A věřte mi – stát u umyvadla a ráchat si tak dlouho ruce ve vlažný vodě, není úplně nejzáživnější část dne.

Pokud tedy máte pračku, kde si můžete nastavit program „ruční praní“, který je právě určený pro oblečení, se kterym se musí šetrně zacházet, nemusíte se ničeho bát. Opravdu. Vyzkoušeno za vás. (a ten přípravek stačí dát už jen do bubnu k věcem)

Ale! I když program slibuje hory doly a děsně šetrný zacházení, pro jistotu si pořiďte sáčky, který jsou též určený pro praní jemných tkanin. Seženete je snad všude v drogeriích či domácích potřebách a stojí pár korun. Zabrání tak zbytečnýmu otírání materiálu o buben.

Jestli ale pračku s nastavením tohoto programu nemáte, pak nic neriskujte a opravdu si vyhraďte ten čas a perte vaše oblíbený kousky raději v ruce.

Návod na praní v ruce:

 • voda by neměla přesáhnout 20 °C
 • přidejte přípravek a rozmíchejte ho
 • svetr ponořte do vody a lehce ho perte. Nemačkejte ho, stačí když s ním párkrát obkroužíte lavor či umyvadlo.
 • až budete mít pocit, že je dostatečně vypraný, propláchněte ho vlažnou vodou
 • neždímejte, jen z něj lehce vytlačte vodu a položte na ručník
 • svetr na ručníku rozložte, tak aby byl v původním stavu
 • přebytečnou vodu z něj dostanete tak, že ručník se svetrem srolujete a jemně zmáčknete. Voda se tak vsákne do ručníku.
 • opět ho dejte do původního stavu a nechte na jiném a suchém ručníku doschnout

* a jelikož se jedná o přírodní materiál, tak se nelekněte toho, že vám to doma bude chvilku smrdět po zmoklejch kozách nebo ovcích, je to normální a po uschnutí bude zase krásně vonět. Na mou duši, na psí uši.

Skladování


Pokud se jedná o svetr (a to nejen kašmírový nebo vlněný), nenechávejte ho trpět na ramínku. Nemá to rád. Ramínko má totiž takovou jednu blbou vlastnost. Zanechává po sobě stopy v podobě vyboulených ramen. A jestli nechcete vypadat jako Hrbáč od Paula Févala, hezky pěkne si ho složte. Buď na starou známou klasiku a do komínku na ostatní svetry nebo podle metody KonMari, která je teď ve světě docela dost populární. A jestli máte v šatníku šuplíčky nebo komodu, doporučuju ji i já. Ale o tom někdy příště.

A nezapomeňte ke svým kouskům dát levanduli!

K.

Sdílet:

Komentáře

 1. Veronika Dorfer
  23.1.2017 / 11:44

  Kašmír je blaho, děkuji za článek. Po letech strávených v zahraničí ale sehnat u nás kvalitní kašmírový svetr jako by pohledal. Tento butik jsem neznala, ale minulý rok jsem objevila butik Cashmerehouse (cashmerehouse.cz), vlastním od nich dva svetry a jsou snad nejlepší, co jsem kdy měla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.